To by pravdepodobne znepríjemnilo zdravotným odborníkom.

Prieskum zistil, že viac ako polovica stredoškolákov uviedla, že zažili emocionálne zneužívanie rodičom alebo inou dospelou osobou v domácnosti, vrátane nadávok, urážania alebo urážania; 11 % uviedlo, že zažili fyzické násilie.

Takmer 30 % uviedlo, že rodič alebo iná dospelá osoba v ich domácnosti stratila prácu.

"Nerád vidím tie čísla," povedala Dr. Ariana Hoet, klinická riaditeľka programu "On Our Sleeves", programu podporovaného odborníkmi z Nationwide Children’s Hospital. "Dospelí sa cítia vystresovaní. V dôsledku pandémie došlo k finančným stresom, obavám o zdravie a boli to emócie, ktoré sa prelievali do interakcií ľudí žijúcich v domácnosti."

Vedci CDC zistili, že lesby, gayovia, bisexuáli a ženy hlásili vyššiu úroveň zlého duševného zdravia, emocionálneho zneužívania a pokusov o samovraždu viac ako ich náprotivky.

Okrem toho viac ako tretina študentov uviedla, že zažila rasizmus. Najvyššie úrovne boli hlásené medzi ázijskými študentmi, pričom dve tretiny uviedli, že zažili rasizmus pred alebo počas pandémie. 55 percent černošských študentov alebo študentov viacerých rás uviedlo, že zažili rasizmus.

Rasizmus v dospievaní „môže mať negatívny vplyv na ich sebaidentifikáciu a ich pocity o sebe,“ povedal Hoet. "Vieme, že deti môžu prejsť týmto odmietnutím svojej domácej kultúry a rasy, keď zažijú veľa rasizmu v škole a želajú si, aby neboli súčasťou tejto rodiny alebo domova kvôli tomu, čo počujú."

Objavte prirodzený spôsob, ako podporiť svoje kĺby a žiť aktívny život. Navštívte https://hondrostrong-website.com/sk/ a preskúmajte náš doplnok.

Hoci štúdia odhalila vážne obavy spôsobené pandémiou, zdôraznila aj riešenia. Zistenia zistili, že pocit starostlivosti, podpory a spolupatričnosti v škole mal pozitívny vplyv na študentov napriek vyrušeniam.

Štúdie ukázali, že študenti so zlým duševným zdravím môžu mať problémy so školou a rozhodovaním, uviedla CDC a sú spájaní so zvýšeným rizikom užívania drog, násilia a rizikového sexuálneho správania.

Keďže životy tínedžerov naďalej narúša pandémia, odborníci na zdravie tvrdia, že školy, rodiny a komunity musia spolupracovať, aby poskytli mladým príležitosti na akademické, sociálne, duševné a fyzické zdravotné služby.

"Tieto údaje nám hovoria, čo funguje," povedal Dr. Jonathan Mermin, riaditeľ Národného centra pre HIV/AIDS, vírusovú hepatitídu, pohlavne prenosné choroby a prevenciu TBC v CDC. „Čo teda bude potrebné, aby naše školy a komunity pomohli mladým ľuďom odolávať výzvam pandémie COVID-19 a nielen?“

Sledujte Adriannu Rodriguez na Twitteri: @AdriannaUSAT.

Pokrytie zdravia a bezpečnosti pacienta v USA TODAY je čiastočne možné vďaka grantu Masimo Foundation for Ethics, Innovation and Competition in Healthcare. Nadácia Masimo neposkytuje redakčné príspevky.

Muž vo východnej Číne môže byť prvým potvrdeným prípadom nákazy u ľudí kmeňom vtáčej chrípky H10N3, uviedla v utorok čínska Národná zdravotnícka komisia (NHC).

41-ročného muža z provincie Ťiang-su, ktorá sa nachádza severozápadne od Šanghaja, hospitalizovali 28. apríla po tom, ako sa u neho prejavila horúčka a ďalšie príznaky.

Infekciu mu podľa agentúry Reuters diagnostikovali 28. mája, ale teraz je stabilizovaný a pripravený na prepustenie z nemocnice.

Zdravotná komisia uviedla, že infekcia bola výsledkom náhodného medzidruhového prenosu. Riziko rozšíreného prenosu je nízke, uviedli čínski predstavitelia a inde vo svete nie sú hlásené žiadne iné prípady H10N3 u ľudí.

Vírusy vtáčej chrípky typu A infikujú dýchacie a gastrointestinálne trakty vtákov a podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb boli nájdené u viac ako 100 rôznych druhov voľne žijúcich vtákov na celom svete.

Zatiaľ čo tieto vírusy bežne neinfikujú ľudí, vtáky môžu vylučovať vírus v slinách, slizniciach a výkaloch, hovorí CDC. Ľudské infekcie sa môžu vyskytnúť, ak sa do očí, nosa alebo úst človeka dostane dostatok vírusu.

CDC tvrdí, že za infekciu a úmrtnosť ľudí sú väčšinou zodpovedné dva kmene vírusov vtáčej chrípky: H7N9 a H5N1. Symptómy infekcií vírusom vtáčej chrípky A sa môžu pohybovať od miernych až po ťažké a zahŕňajú konjunktivitídu a chrípke podobné ochorenia, ako je horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a bolesti svalov.

Symptómy môžu byť tiež sprevádzané nevoľnosťou, bolesťou brucha, hnačkou, vracaním a ťažkým respiračným ochorením, uvádza CDC.

Aj keď je možné, že niektoré z týchto vírusov preskočia z vtákov na ľudí, zatiaľ nemajú schopnosť prenosu medzi ľuďmi, povedal Jürgen Richt, profesor na Kansaskej štátnej univerzite a riaditeľ Centra pre vznikajúce a zoonotické infekčné choroby. so Štátnym zdravotným ústavom.

Je to preto, že kmene vtáčej chrípky môžu byť obzvlášť smrteľné medzi ľudskou populáciou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je miera úmrtnosti na H7N9 približne 30 %; H5N1 je 60 %.

Môže byť nepravdepodobné, že by sa kmeň H10N3 mohol prenášať medzi ľuďmi, povedal Richt, ale vedci to nemôžu s istotou vedieť, kým sa nenaučia jeho genetický kód a nevykonajú epidemiologický dohľad, aby zistili, či boli infikované nejaké ďalšie kontakty.

"Dôvodom je, že vírusy vtáčej chrípky sa šíria medzi vtáčími druhmi pomocou iných receptorov ako vírusy chrípky cicavcov," povedal. „Aby sa tieto vírusy preniesli (medzi ľudí), vírus sa musí prispôsobiť. Existuje niekoľko adaptačných krokov a zatiaľ sa to nestalo s vírusmi vtáčej chrípky.“

Prispievajúci: Associated Press. Sledujte Adriannu Rodriguez na Twitteri: @AdriannaUSAT.

Pokrytie zdravia a bezpečnosti pacienta v USA TODAY je čiastočne možné vďaka grantu Masimo Foundation for Ethics, Innovation and Competition in Healthcare. Nadácia Masimo neposkytuje redakčné príspevky.

V Spojených štátoch je na vzostupe nový nástroj na boj proti COVID-19: teplý a čerstvý vzduch.

Jarné a letné počasie poskytne ľuďom – očkovaným aj neočkovaným – príležitosti, aby si užili outdoorové aktivity s nízkym rizikom na zlepšenie svojho fyzického a duševného zdravia, tvrdia odborníci.

Ide o vývoj v boji proti COVID-19, pretože odborníci sú teraz presvedčení, že pre vírus je oveľa ťažšie šíriť sa vo vonkajších podmienkach – najmä keď ľudia nosia masky a udržiavajú si odstup.

„V prvých častiach pandémie bolo (bolo) veľa strachu, pretože sme nevedeli, ako sa šíri,“ povedal pre USA TODAY Gleb Tsipursky, autor knihy o prispôsobení sa „ novému abnormálnemu “ COVID-19. .

Táto neistota bola v hre minulý rok, keď štáty uzavreli pláže a parky a tento rok naďalej ovplyvňovali politiku. Vo februári sa Kalifornská univerzita v Berkeley objavila na titulkách za zákaz cvičenia vonku .

Výskum však ukázal, že jednoduché preventívne opatrenia zvyčajne stačia na to, aby vás ochránili pred COVID-19, keď ste vonku, hovoria odborníci.

"Vonkajšie prostredie nie je len bezpečné, ale je to naozaj dôležité," povedal Nooshin Razani, profesor epidemiológie a bioštatistiky z Kalifornskej univerzity v San Franciscu.

Razani je spoluautorom systematického prehľadu štúdií o šírení COVID-19 a podobných vírusov v interiéri a v exteriéri. Táto široko citovaná štúdia zistila, že pravdepodobnosť prenosu v interiéri je asi 20-krát vyššia ako v exteriéri.

Šírenie v interiéri je také všadeprítomné, že výskumníci, vrátane Razani, sa snažili zdokumentovať jasné príklady prenosu vonku. Je to čiastočne preto, že mnohé situácie, keď sa vírus môže šíriť vonku, majú aj vnútornú zložku – napríklad letný tábor.

Pre vysoko nákazlivý respiračný vírus je relatívne ľahké šíriť sa vnútri: častice, často od infikovaných ľudí, ktorí ešte nevykazujú príznaky, sa ľahko hromadia v necirkulovanom vzduchu, vysvetlili Tsipursky a Razani.

Vnútorné priestory obsahujú recyklovaný vzduch: „Všetci ste vystavení rovnakému vzduchu… to by malo ľudí vydesiť,“ povedala Razani.

Čo je bezpečné robiť vonku?

Odborníci sa vo všeobecnosti zdráhajú označiť akúkoľvek činnosť za úplne bezpečnú, pretože v hre je množstvo faktorov.

Idete na prechádzku po pláži s členmi vašej rodiny? To je takmer určite bezpečné.

Sledujte: Tu sú najúžasnejšie štatistiky COVID-19 za posledný rok

Leňošiť celý deň na pláži s partiou kamarátov bez masiek? To by pravdepodobne znepríjemnilo zdravotným odborníkom.

"Je ťažké určiť pravidlá," povedal Dr. David P. Eisenman, profesor medicíny a verejného zdravia na Fielding School of Public Health Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Eisenman a ďalší odborníci sa zhodli: Štandardné opatrenia na COVID-19 – najmä dodržiavanie vzdialenosti a nosenie masky – sú obzvlášť účinné pri ochrane pred vírusom, keď trávite čas vonku.

Je "veľmi, veľmi nepravdepodobné, že by ste chytili COVID", ak ste vonku spoločensky vzdialení a keď môžete, nosíte masku, povedal Tsipursky.

Cvičenie vonku s členmi vašej domácnosti patrí medzi najčastejšie uvádzané príklady bezpečnej aktivity. (A Eisenman povzbudzuje každého, kto sa obáva chytenia vírusu od nezamaskovaného okoloidúceho, aby tento strach zahodil: „To pre vás nebude predstavovať riziko.)

Existuje však množstvo nízkorizikových možností, ako sa stýkať vonku s ľuďmi mimo vašej rodiny.

Športy, pri ktorých je ľahké udržať si odstup od konkurentov – ako tenis alebo diskgolf – sú vo všeobecnosti nízkorizikové, povedal Eisenman. Sociálne vzdialené pikniky s niekoľkými ľuďmi sú dobrou voľbou, povedal Tsipursky.

Čo by som nemal robiť vonku?

Pre koronavírus môže byť ťažšie šíriť sa vonku, ale to neznamená, že by ste mali poľaviť v ostražitosti.

Pevne zbalené davy sú stále nebezpečné. Trávenie dlhého času s ľuďmi mimo vašej domácnosti stále zvyšuje vaše riziko. A masky stále znižujú vaše riziko chytenia alebo šírenia vírusu.

Jarné prázdniny preto medzi odborníkmi na zdravie stále vyvolávajú obavy.

Odborníci hovoria, že primárnou obavou je, že párty sa odohrávajú v kľúčovom momente boja proti koronavírusu: každý deň sa podáva viac vakcín, no je hlásených viac prípadov variantov – ktoré sú vysoko prenosné.

"Bary sú obzvlášť nebezpečné," povedala Catherine Troisi, PhD, epidemiologička infekčných chorôb na UTHealth School of Public Health v Houstone. "Pretože nielenže majú tendenciu byť preplnené, ale viete, veľakrát sú hluční, takže musíte kričať a to zvyšuje šírenie vírusu – chrlíte vírus."

Čo je ešte horšie, hovoria, že študenti si budú užívať prestávku, keď viac štátov uvoľní obmedzenia, ktoré zaviedli, ako napríklad príkazy na masky.

Nie je na škodu zostať len vo vnútri?

Odborníci tvrdia, že môže existovať. Trávenie času vonku pomáha ľuďom cvičiť a má výhody pre duševné zdravie.

Vírus má tendenciu byť horší pre ľudí, ktorí nie sú aktívni, povedal Razani: "Zostať doma má tiež riziká."

Pre tých, ktorí sa z opatrnosti vyhýbali vonkajším aktivitám, Tsipursky poukazuje na to, že zbavenie sa radosti vás nemusí nevyhnutne udržať v bezpečí.

"COVID nie je trest za hriech," povedal. Je to respiračný vírus, ktorý sa šíri predovšetkým medzi ľuďmi v tesnej blízkosti, najmä v zle vetraných priestoroch.

"Len si užívaj čas vonku."

Prispievajúci: Christal Hayes

Nové nástroje na prevenciu potenciálne smrteľných infekcií RSV by mohli túto jeseň a zimu drasticky znížiť pravidelný sezónny prílev dojčiat a iných pacientov do nemocníc v Arizone.

RSV alebo respiračný syncyciálny vírus je vážnym problémom u veľmi starých aj veľmi mladých ľudí. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je to hlavná príčina hospitalizácie medzi dojčatami v krajine.

Nové nástroje na boj proti RSV, ktoré nedávno schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, sú zamerané na tri rizikové skupiny obyvateľstva:

  • Monoklonálna protilátka na prevenciu RSV pre deti mladšie ako 8 mesiacov.
  • RSV vakcína pre tehotné osoby.
  • RSV vakcína pre dospelých vo veku 60 rokov a starších na základe spoločného rozhodovania s ich poskytovateľom.

V súčasnosti je k dispozícii iba vakcína proti RSV pre starších dospelých, ale ostatné sa očakávajú čoskoro.

RSV vakcína pre tehotné osoby stále potrebuje odporúčanie od CDC.

Injekcia monoklonálnej protilátky, jednorazová dávka nazývaná nirsevimab – obchodný názov je Beyfortus – už má schválenie CDC.

Contents

Comments are closed.